Rynek pierwotny czy wtórny? Który wybrać?

building-1081868_960_720Gdy myślimy o zakupie mieszkania pierwsza ważna decyzja jaką musimy podjąć jest wybór: rynek pierwotny czy wtórny? To co zdecydujemy może na długi czas zaważyć na naszym życiu, dlatego warto dobrze przemyśleć sprawę. Przed podjęciem decyzji należy zwrócić uwagę na kilka czynników determinujących wybór i zdecydować się ile wysiłku  tak naprawdę chcemy włożyć w nowe mieszkanie oraz jakie są nasze potrzeby.

Rzecz pierwsza: lokalizacja

Inwestycje z rynku pierwotnego powstają głównie na obrzeżach miast. Dzieje się tak z jednego ważnego powodu – w centrum już nie ma za bardzo gdzie się budować. Nie oznacza to, że nie mamy co szukać w centralnej części miasta. Jednak należy się liczyć z tym, że jeśli znajdziemy tam mieszkanie z rynku pierwotnego to będzie ono znacznie droższe od tych budowanych na obrzeżach. Decydując się na zakup w dalszej części miasta ważne jest sprawdzenie planów zagospodarowania przestrzennego, czy przypadkiem za dwa lata nie będzie tuż obok naszego mieszkania zbudowana jakaś niechciana inwestycja. Często miasto ma też już w planach rozwój komunikacji w pewnym kierunku, więc jeśli nie mamy własnego samochodu może to być bardzo ważny czynnik, czy będziemy mieli jak dojechać do pracy/szkoły/sklepu. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że zapewne przez kilka najbliższych lat w okolicy będą place budowy, tak więc kurz i hałas będą na porządku dziennym.

Jeśli chodzi o rynek wtórny to jest tu dużo łatwiej znaleźć mieszkanie w prawie dowolnej dzielnicy miasta. Od razu możemy też stwierdzić jak daleko będzie do sklepu, czy w okolicy są wszystkie lokale, które zaspokajają nasze potrzeby, czy osiedle jest bezpieczne.

Rzecz druga: projekt

Na rynku pierwotnym mamy możliwość dopasowania mieszkania do własnych potrzeb. Możemy uzgodnić by ścianki działkowe zostały wybudowane tak, jak nam to pasuje, wybrać na którą stronę mają wychodzić okna, czy chcemy otwartą czy zamkniętą kuchnię.

apartment-406901_960_720

Gdy inwestycja jest w trakcie budowy w dużej mierze to jak przyszłe mieszkanie będzie wyglądało zależy od nas samych. Możemy je później sami urządzać lub wykupić odpowiedni pakiet i wprowadzić się do już urządzonego (i wcześniej zatwierdzonego przez nas projektu) mieszkania. Ważną rzeczą jest też przygotowanie się na to, że nasi sąsiedzi będą dużo wiercić i kuć aby urządzić swoje M3. Zdecydowanym plusem rynku pierwotnego jest fakt, że deweloperzy budują teraz z lepszych materiałów niż kiedyś (oczywiście są wyjątki). Budowane osiedla są też od razu wyposażane w monitoring, bramy wjazdowe i firmę ochroniarską.

Na rynku wtórnym nie będziemy mieć już takiej swobody. Mieszkanie, które kupimy co najwyżej będziemy mogli wyremontować. Oczywiście, nie musimy tego robić jeśli zakup będzie nas w pełni satysfakcjonował. Jeśli będzie to lokum w starym budownictwie warto też się zorientować czy budynek nie jest wpisany na listę zabytków, gdyż wtedy nawet najmniejszy remont będzie okraszony mnóstwem papierkologii. Im starsze osiedle tym zazwyczaj też niestety niższa ochrona. No i trzeba się liczyć też z tym, że skoro budynek już stoi parę/paręnaście lat to niedługo będzie się trzeba składać na jego odnowienie/remont.

Rzecz trzecia: czas oczekiwania

Jeśli zależy nam na szybkim wprowadzeniu się to raczej będziemy musieli szukać na rynku wtórnym. Tam też od razu widzimy co kupujemy: jak ustawne jest mieszkanie, ile światła naturalnego wpada, czy jest dobrze wyciszone, jacy sąsiedzi mieszkają obok.

Na rynku pierwotnym zazwyczaj kupujemy mieszkanie gdy inwestycja jest na poziomie dziury w ziemi lub ścian nośnych i dachu. Oczywiście, możemy pooglądać mnóstwo wizualizacji jakie deweloper ma przygotowane, jednak należy pamiętać, że choćby było nie wiadomo jak dokładne, to wciąż tylko symulacja komputerowa i nie odda wszystkiego. Kupując mieszkanie na tym rynku musimy liczyć się z tym, że na obiór poczekamy co najmniej kilka miesięcy, plus jeszcze czas jaki będziemy je wykańczać.

Rzecz czwarta: warunki prawne

O ile kupując mieszkanie u dewelopera od razu dostaniemy cały prospekt informacyjny o inwestycji i deweloperze, w którym powinny być zawarte wszystkie informacje prawne i finansowe, tak już kupując na rynku wtórnym sami musimy wszystko sprawdzić. Najważniejsze to upewnić się, że na danej nieruchomości nie ciążą żadne zobowiązania, nie ma służebności oraz czy nie toczy się jakaś egzekucja z nią związana. Większość tych informacji powinniśmy znaleźć w księdze wieczystej. Jeśli kupujemy mieszkanie na aukcji komorniczej należy też zorientować się jak wygląda sytuacja z poprzednimi właścicielami, gdyż zdarza się, że mogą nam uprzykrzyć życie.

Rzecz piąta: cena

Kupując na rynku pierwotnym często można się z deweloperem dogadać co do ceny, jeśli na przykład zależy nam na dopłacie z MDM. Wtedy często za miejsce garażowe przyjdzie nam ciut więcej zapłacić, ale jest to dość opłacalne. apartment-185777_960_720Dodatkowo jeśli na zakup zdecydujemy się w czasie targów mieszkaniowych często możemy też liczyć na jakiś lekki rabat. W stosunku do ceny mieszkań, nie są to wielkie kwoty, ale kilka miesięcy krótszy kredyt lub niższe raty chyba są warte tego by odwiedzić targi, czy czasem po prostu poczekać na jakąś promocję. Te zaoszczędzone pieniądze możemy też przeznaczyć na wykończenie, które też często nie jest tanie.

Na rynku wtórnym bardzo często po rozmowie ze sprzedającym można zejść z ceny (o ile umiemy się targować). Te mieszkania też są zazwyczaj tańsze od nowo wybudowanych (w porównaniu lokalizacyjnym). Niestety ciężko tu liczyć na jakieś dodatkowe rabaty. Jeśli nie kupujemy bezpośrednio u właściciela to do ceny należy jeszcze doliczyć koszt pośrednika.


Rok temu Otodom.pl poprzez TNS Polska zrobił badanie zalet i wad kupowania mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym. Najważniejsze z nich to:

Rynek pierwotny:

+ w mieszkaniu/domu wszystko jest nowe

+ budynek nie wymaga remontów

+ samemu decyduje się o wystroju wnętrza

– długi czas oczekiwania na mieszkanie

– dodatkowe koszty związane z koniecznością wykończenia/urządzenia mieszkania

– brak możliwości wprowadzenia się tuż po zakupie, ze względu na konieczność wykończenia

Rynek wtórny:

+ możliwość negocjacji ceny

+ szybkość realizacji transakcji

+ możliwość znalezienia mieszkania w korzystnej cenie

Pełną wersję raportu znajdziecie pod poniższym linkiem:

http://otodom.pl/wiadomosci/rynek-nieruchomosci/zalety-oraz-wady-mieszkan-z-rynku-pierwotnego-i-wtornego-id4344.html#

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s