Wspólne konto bankowe czy może dwa oddzielne?

piggy-bank-1056615_960_720Planując wspólną przyszłość z drugą osobą stajemy przed wieloma trudnymi decyzjami. Jedną z nich bez wątpienia jest kwesta zarządzania finansami. Co jest lepsze: wspólne konto bankowe czy może dwa oddzielne? A może połączenie tych dwój opcji? Postaramy się przybliżyć wam wady i zalety tych rozwiązań. Niestety nie istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na to co wybrać.  Warto też zaznaczyć, że wspólne konto mogą mieć nie tylko małżonkowie, ale także dowolna para osób, czy to będąca w związku czy spokrewniona.

O tym, który model wybrać decyduje kilka ważnych czynników:

Oszczędność

Posiadanie tylko jednego konta sprawia, że wszystkie potencjalne opłaty związane z utrzymaniem konta są opłacane tylko jeden raz. Dodatkowo wiele banków dziś oferuje darmowe konta przy, na przykład częstym korzystaniu z karty płatniczej. Na jednym rachunku dużo łatwiej spełnić takie wymogi. Poza tym dużo łatwiej jest zobaczyć na co idą nasze pieniądze jeśli nie mamy jeszcze uzgodnionego konkretnego budżetu domowego.

Plusem jednak dwóch kont są programy bonusowe banków. Za wydawanie pieniędzy na określone cele możemy dostać zwrot części poniesionych kosztów. Często takie programy mają swoje limity, więc jeśli mamy spore wydatki na te cele to warto pomyśleć o dodatkowych kontach, dzięki czemu zwiększymy zwrot.

Zarządzanie domowymi finansami

Przy wspólnym koncie łatwiej jest czasem wychwycić niezapłacone rachunki czy inne zobowiązania. Taki wybór jest bardzo dobry też w przypadku gdy tylko jedna z osób w związku ma smykałkę do zajmowania się finansami. Wtedy korzystając ze wspólnych środków opłaca wszystkie rachunki, bez konieczności przypominania partnerowi o terminach. Poza tym często ta sama osoba planuje też lokaty i sposoby oszczędzania.

Zaufanie

Jest to bardzo ważny czynnik. Jeśli nie ufamy partnerowi w kwestiach finansowych, bo często ma „lekką” rękę czy na przykład ma skłonności do zadłużania się to warto pomyśleć o oddzielnych kontach. Są one też zaletą jeśli nasze stanowiska finansowe różnią się znacznie od siebie. Jeśli jedno z nas lubi przesadnie oszczędzać, a drugie lubi się czasem rozpieszczać, to wspólne konto by tylko przysporzyło wielu kłótni i nieporozumień. Rozwiązaniem może tu być model 2+1, czyli wspólne konto (na rachunki) plus dwa osobiste (na własne fanaberie), jednak kwestia by co miesiąc wpłacać konkretną kwotę na wspólny rachunek musi być wiążąca i oboje partnerzy powinni być w tej kwestii zgodni w 100%.

Zobowiązania finansowe

Jeśli jedno z partnerów wchodzi do związku z długami to warto przemyśleć kwestię wspólnego konta. Podobnie wygląda sytuacja jeśli wiemy, że nasz partner miał problemy z długami. Jeśli wynikały one z jego winy to taka sytuacja wciąż może się powtórzyć. Oddzielne konta gwarantują, że jeśli ktoś spróbuje wejść na rachunek dłużnika, to nie zajmie całości finansów.

Przy temacie zadłużenia sprzed związku warto też pomyśleć o rozdzielności finansowej. W takim przypadku w wypadku jakichkolwiek problemów nie ucierpi cała rodzina.

Wzajemne porozumienie

Jeśli mamy skłonność do wypominania drugiej osobie każdego wydatku to wspólne konto na pewno nie jest dla nas. Jeśli chcemy zachować odrobinę prywatności finansowej (na przykład na kupowanie prezentów partnerowi) to model 2+1 byłby idealny.

Ważnym czynnikiem jest tu także wysokość wynagrodzenia obu osób. Jeśli zarabiają podobnie to raczej nie powinno być większych spięć. Mogą się one pojawić jednak gdy jedno z partnerów zarabia znacznie więcej od drugiego. Wtedy przy modelu 2+1 warto pomyśleć nad przelewaniem na wspólne konto nie konkretnych równych kwot, a jedynie jakiegoś procenta naszego wynagrodzenia lub wcześniej omówionych sum.


Jedno wspólne konto, model 2+1 czy też odrębne rachunki mają zarówno swoje wady jak i zalety. Wszystko zależy tak naprawdę od naszych odczuć. Czy jesteśmy w stanie całkowicie porzucić niezależność finansową i być przejrzystymi dla partnera, czy może wolimy mieć odrobinę swobody, a może po prostu nie wyobrażamy sobie by ktoś zaglądał w nasze finanse. Czegokolwiek byśmy nie wybrali kwestia ta jest warta przemyślenia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s