Jak domowymi sposobami wyczyścić fugi?

wc-1210963_960_720W kuchni i łazience najczęściej mamy położone płytki, a dodatkowo w tych pomieszczeniach jest sporo wilgoci oraz specyficznych zanieczyszczeń. Przez to nasze ściany i podłogi szybko się brudzą. O ile same płytki jeszcze jest w miarę łatwo wyczyścić, to z fugami bywają już większe kłopoty. Szczeliny te posiadają idealne warunki dla rozwoju bakterii i mikroorganizmów. Na szczęście jest kilka sprawdzonych domowych sposobów, aby je wyczyścić.

Czym czyścić?

Na początek należy odłożyć wszystkie ostre przedmioty, jak druciaki czy szczotki o twardym włosiu, ponieważ możemy niechcący porysować sobie płytki. Najlepsze będą stare szczoteczki do zębów najlepiej o miękkim włosiu. Sprawdzą się jednak także kuchenne gąbki oraz bawełniane ściereczki.

Domowe środki

Płyn do WC z chlorem

Należy go zmieszać w proporcji 1:1 z wodą. Szczoteczkę maczamy w roztworze i czyścimy nią fugi. Ze względu na obecność chloru warto zadbać o dobre wietrzenie pomieszczenia i jakąś ochronę na dłonie.

Domowa pasta

Aby ją wykonać będziemy potrzebować 100 ml octu, opakowanie sody oczyszczonej i  100 ml wody. Z podanych składników robimy pastę, którą następnie nakładamy na zabrudzone fugi i zostawiamy do wyschnięcia. Potem fugi zmywamy letnią wodą. Pasta ta świetnie radzi sobie z usuwaniem kamienia, śladów rdzy, tłustego nalotu oraz różnych suchych zabrudzeń. To także najbardziej skuteczny z domowych sposobów do usuwania pleśni.

Pasta do zębów

Jasne fugi możemy także potraktować pastą od zębów. Należy je wyszorować szczoteczką i zostawić na kilka minut. Następnie zmyć letnią wodą.

Sok z cytryny

Aby wybielić trochę fugi dobrze posłuży nam sok z cytryny. Wyciśnięty sok należy nałożyć na fugi i zostawić na 10 minut, a następnie lekko wyszorować i  przetrzeć fugi wilgotną ściereczką.

Proszek do pieczenia

Z tłustymi plamami świetnie poradzi sobie zwykły proszek do pieczenia. Należy go wysypać na mokrą fugę i zostawić na około 20 minut, aby proszek się dokładnie rozpuścił. Aby mu pomóc można delikatnie potrzeć miękką szczoteczką. Następnie wystarczy umyć fugi wodą i wytrzeć do sucha.


Aby fugi nie brudziły się zbyt szybko, dobrze jest je pokryć impregnatem do spoin. Dzięki nim także następne czyszczenie będzie o wiele łatwiejsze.


A może macie jeszcze jakieś inne domowe sposoby na zabrudzone fugi?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s