Formalności administracyjne przed ślubem

document-428336_960_720Przygotowania do ślubu wymagają odrobiny cierpliwości i czasu. Jest trochę dokumentów, które należy zgromadzić, aby móc zawrzeć związek małżeński. Niestety nie wszystkie parafie mają te same wymagania, więc najlepiej się wcześniej dowiedzieć u źródła konkretnie czego dany ksiądz wymaga. Na szczęście większość dokumentów wszędzie jest taka sama.

Niezbędne dokumenty do ślubu konkordatowego

  • świadectwa chrztu – wydawane w parafii urodzenia.
  • świadectwa przyjęcia bierzmowania – również są wydawane w parafii urodzenia.
  • zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego – najlepiej zapisać się na taki kurs około pół roku przed ślubem gdyż są spore kolejki czasem, a kurs potrafi trwać od dwóch weekendów do nawet kilku tygodni. W niektórych parafiach jest respektowane zaświadczenie jeszcze z liceum nawet o odbyciu kursu.
  • zaświadczenie odbycia spotkań w poradni rodzinnej – są to zazwyczaj trzy spotkania na temat NPR. W większych miastach trzeba się na nie zapisywać co najmniej kilka miesięcy przed ślubem. W mniejszych kolejki bywają mniejsze.
  • dowody osobiste.
  • zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wykluczających możliwość zawarcia małżeństwa – jest ono wydane przez kierownika USC i ważne 6 miesięcy. Od 2015 nastąpiła cyfryzacja USC, więc takie zaświadczenie można odebrać w ciągu jednego dnia. Jeśli jednak nie wyciągaliśmy żadnych dokumentów z USC w ostatnim czasie to nasze dane mogły jeszcze nie zostać wprowadzone do systemu, więc może to zająć kilka dni. Oczywiście można trafić na życzliwe osoby, które pomogą nam to załatwić szybciej.
  • świadectwa ukończenia katechezy z ostatniej klasy (wymagane tylko w niektórych parafiach).

Ostatnie formalności przed ślubem

Przed ślubem konkordatowym należy jeszcze sporządzić protokół przedślubny. W tym celu należy się udać do parafii, w której planowany jest ślub z kompletem w/w dokumentów. Ksiądz wypełni protokół i zada narzeczonym kilka pytań o ich wiarę, przeszkody w zawarciu małżeństwa i wady oświadczenia woli zawarcia małżeństwa. Na większość pytań odpowiedzią jest TAK lub NIE, więc nie należy się niczego bać. Takie spotkanie trwa zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

Tuż przed ślubem narzeczeni muszą jeszcze odbyć spowiedź przedślubną i ponownie wybrać się do księdza z podpisanymi zaświadczeniami o spowiedzi i danymi świadków/lub świadkami. Najczęściej to właśnie też wtedy zostaną poinformowani o tym jak będzie przebiegała liturgia i wpłacą ofiarę za posługę księdza.

Po ślubie

Ostatnimi formalnościami jakich trzeba dopilnować jest odbiór Aktu Małżeńskiego. Będzie on czekał na świeżych małżonków tydzień po ślubie w USC właściwym dla parafii, w której brało się ślub.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s