Jak bezpiecznie wybrać się na urlop

suitcase-468445_960_720Już niedługo majówka, a zaraz po niej rozpoczną się wakacje i sezon urlopowy. Niestety nie zawsze jest odpoczynek jaki się nam marzył. Podpowiadamy jak przygotować się do wyjazdu, aby uniknąć niepotrzebnym zmartwień i kłopotów.

Organizator wycieczki

Jeśli na urlop wybieramy się z biurem podróży dobrym przyzwyczajeniem jest wcześniej sprawdzić jego wiarygodność. Jeśli nie jest to znany nam punkt warto wejść na stronę www.big.pl/ aby sprawdzić jego wiarygodność finansową. Dobrym sposobem jest też poszukanie opinii w internecie lub u znajomych.

Jeśli jednak planujemy podróż własnym autem, to przed wyjazdem należy wybrać się do mechanika by sprawdził stan techniczny naszego pojazdu (zwłaszcza jeśli przewidujemy długą trasę). Warto też pomyśleć o wykupienia ubezpieczenia assistance. Dzięki niemu jeśli jednak auto nam się zepsuje w obcym kraju to bez problemu załatwimy jego naprawę (a czasami także i holowanie do najbliższego warsztatu, samochód zastępczy lub też w razie potrzeby bezpłatny hotel).

Miejsce

Przed wyjazdem w nowe miejsce, zwłaszcza do innego kraju, wypada zapoznać się z jego zwyczajami i kulturą. Jadąc za granicę powinniśmy pamiętać  o różnicach kulturowych z jakimi możemy mieć styczność. To my jesteśmy gośćmi, więc powinniśmy respektować panujące w danym miejscu zwyczaje. Pomoże to nie tylko w komunikacji z mieszkańcami, ale także może zapobiec kłopotom, na przykład z policją.

Dokumenty

Pod ręką, ale w bezpiecznym miejscu należy trzymać niezbędne dokumenty, takie jak dowód osobisty i paszport (tam gdzie jest jeszcze wymagany). Przed wyjazdem warto sprawdzić gdzie w danym mieście znajduje się posterunek policji, czy też polska ambasada. A nawet powinniśmy do telefonu wpisać sobie numer kontaktowy do takich miejsc.

Powinniśmy też sprawdzić co oferuje nasze ubezpieczenie w razie wypadku. Jeśli wybieramy się na urlop z biurem podróży dostaniemy opcję wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, które też należy dokładnie przejrzeć.

Jedzenie

Nie warto kupować jedzenia w pobliżu atrakcji turystycznych, gdyż zapłacimy za nie dużo wyższą kwotę, niż w lokalach oddalonych odrobinę.

Pieniądze

Dobrze jest unikać posiadania przy sobie dużej ilości gotówki. Dziś już praktycznie wszędzie można płacić kartą, dzięki czemu rzadziej też będziemy zmuszenia do korzystania z bankomatu. Ale jeśli już nam się zdarzy to powinniśmy go najpierw dobrze obejrzeć. Jeżeli coś wzbudzi naszą wątpliwość, skorzystajmy po prostu z innego urządzenia.

Jeśli posiadamy kilka kart płatniczych to wychodząc na wycieczkę zabierzmy ze sobą tylko jedną. Dzięki temu jeśli zostaniemy okradzeni to będziemy musieli zastrzec tylko jedną naszą kartę.

summer-814679_960_720

Reklamy

2 myśli w temacie “Jak bezpiecznie wybrać się na urlop”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s